Avrupa’da Türk Kahvesi’nin Yükselişi : Türk Kahvesi & Espresso Savaşları

Posted by RESAT HELVACI on

İspanya, İtalya, İngiltere, Almanya, Fransa ve daha birçok Avrupa ülkesinde Türk Kahvesi yavaş yavaş adından söz ettirmeye ve popülerleşmeye başlıyor. Peki, Türk Kahvesi’ni Espresso’dan ayıran temel unsurlar neler?

Dilerseniz yazımıza öncelikle Türk Kahvesi’ni tanıyarak başlayalım.

Kahve ismi nereden gelir? Türk kahvesi nasıl yapılır?

Arapça’da keyif verici anlamına gelen “gahva” kelimesinden dilimize giren kahve, ilk olarak Afrika ve Habeşistan’ın en yüksek bölgelerinde yetişmiş ve buradan tüm dünyaya yayılmıştır.

Kahve ile Türkler sayesinde tanışan Avrupa; uzun yıllar kahveyi, Türk kahvesi yapım teknikleri ile hazırlamıştır. Bu teknik, kahve çekirdeklerinin çok ince öğütülmesi ile harmanlanan kahvenin, tercihen kömür ateşinde ağır ağır, titizlikle kavrularak hazırlanmasından gelmektedir.

Hafif kavrulmuş Türk kahvesinde 50, orta kavrulmuş kahvede 59 ve çok kavrulmuş kahvede 65 farklı tat ve koku maddesi bulunmaktadır. Ayrıca hafif kavrulmuş kahve ekşi, tatlı, meyvemsi özellikler, orta kavrulmuş kahve kavrulmuş, baharatımsı, odunumsu, meyvemsi ve tütünümsü özellikler, çok kavrulmuş kahve acı, baharatımsı, odunumsu ve toprağımsı tatlar ve kokular barındırmaktadır.

Türk Kahvesi Nasıl yapılır?

Bir cezvede su ve isteğe göre şeker ilave edilerek pişirilen Türk kahvesinde ölçü olarak, bir fincan kahveye iki çay kaşığı kahve atılır ve küçük fincanlarla servis yapılır. İçilmeden önce ise fincanın dibinde kalan ve telve adı verilen kahve tortusunun dibe çökmesi için bir süre beklenir. Su, sanıldığı gibi kahvenin sonunda değil; kahveyi içmeden önce içilmelidir.

Türk Kahvesi & Espresso Farkları

Türk kahvesi tüm dünyada espresso ile birlikte en çok tüketilen kahve türüdür. Bunun yanı sıra dünya genelinde çoğu restoranın menüsünde bulunan iki kahveden biridir.

Bu kahveler tat, aroma, kafein konsantrasyonu, porsiyon büyüklüğü, demleme yöntemi, öğütme boyutu ve kahve türü gibi pek çok açıdan birbirinden farklılık gösterir.

Kafein miktarı ve yoğunluklar?

Kafein yoğunluğu açısından en güçlü kahve Espresso’dur ve Espresso’yu kahve miktarı ve yoğunluğu sıralamasında Türk kahvesi takip etmektedir. Ancak bu yoğunluk, su miktarını değiştirerek kolayca ayarlanabilir.  

Türk kahvesi ve espresso için kafein miktarını daha uzun süre demleyerek artırabiliriz. Ancak her iki durumda da, kafein yoğunluğunu artırmak için daha uzun demleme, fincanınızın aromasını etkileyecektir Kafein miktarı arttıkça alacağını lezzet ve tat azalır.

 En iyi kahve, çoğu kişinin düşündüğü gibi, en güçlü kahve veya en çok kafein oranına sahip olan kahve değildir. Genellikle, daha fazla kafein çıkarmak, kahve tadı değiştirir, asidik hale getirir.

1 fincan Türk kahvesinde 60 mg kafein bulurken, aynı miktarda Espresso’da yaklaşık 100 mg kafein bulunmaktadır.

Demleme Farklılıkları

Espresso geleneksel olarak Moka Pot adı verilen İtalya’ya özgü Pişirme araçlarında, yüksek basınçlı sıcak suyun sıkıştırılmış kahveden geçirilmesi ile hazırlanır. Türk kahvesi ise geleneksel olarak cezvelerde, su, kahve ve isteğe bağlı olarak eklenecek şekerin, kısık ateşte yavaş yavaş karıştırılması ile hazırlanır. Türk kahvesi ne kadar ağır yani kısık ateşte pişerse lezzeti de o denli artar.

Öğütme Türü

Kahvenin öğütülmesi sonucunda oluşan tanelerin büyüklüğüne göre ayrımıdır. Espresso ince öğütülen kahve ile hazırlanır. Türk kahvesi ise Ekstra ince öğütülmüş kahve denildiğinde aklınıza gelmelidir. Bu denli ince başka bir kahve çeşidi bulunmamaktadır.

Doku

Espresso Krema ve Kahve sıvısı katmanlarından oluşur. Krema tabakası altın sarısı - kahverengi renginde, proteinlerin, yağların, şeker ve aminoasit karışımının olduğu katmandır.

Kahve sıvısı katmanı ise asidite ve tatlılığı içeren ana katmandır.  Bu katman gövde ve kalp olarak ikiye ayrılır ve gövdede karamel renginde iken kalp daha koyu kahverengidir.

Türk Kahvesi ise 3 katmandan oluşur. Bunlar köpük, kahve sıvısı ve telvedir. Yumuşak ve açık kahverengi renkli kadife dokulu köpüğü ile damakta tadını uzun süre devam ettirir. Kahve sıvısı katmanı Espresso’ya göre daha hafif bit tat içerir. Kıvamlı, yumuşak ve aromatik bir tat içerir. Kahvesi fincanın içindedir ve telve olarak dibe çökmesi nedeniyle süzülmesine gerek kalmaz.

 

Avrupa’da Türk Kahvesi ve Kahve Makinaları nereden alınır?

Türk Kahvesi yapımında geleneksel cezvelerin yanı sıra günümüzde Türk Kahvesi makinaları yoğun olarak kullanılmaktadır. Arçelik, Beko, Arzum gibi pek çok markanın Türk kahvesi makinaları, cezvede yapılan kahve lezzetini aratmayacak sonuçlar vermektedir.

Kahve markalarında ise Kurukahveci Mehmet Efendi, en eski ve en önde gelen Türk Kahvesi markasıdır. Kurukahveci Mehmet Efendi’nin Türk Kahvesi, geleneksel itina ile ileri teknoloji kullanılarak kavrulur, öğütülmekte ve paketlenmektedir.

Selamlique gibi butik markalarda sektörde kendilerine yer açmıştır.

Kahve makinalarına ve kahve çeşitlerine göz atmak için sitemizdeki ürün sayfalarını inceleyebilirsiniz. İtalya, İspanya, Almanya, İngiltere ve Fransa gibi Avrupa’nın pek çok ülkesinden  bu ürünleri satın alabilirsiniz.


Share this post← Older Post Newer Post →