Dünya Türk Kahvesi Günü ve Avrupa'da Kurukahveci Mehmet Efendi

Posted by RESAT HELVACI on

5 Aralık tarihinin Dünya Türk Kahvesi günü olduğunu biliyor muydunuz?

Türk misafirperverliğinin bu özel simgesi , gerek sunumuyla gerekse de yanında ikram edilen lezzetli lokumlarla hem gözlere hem de damağa hitap ediyor. Güney ve Orta Amerika menşeili Arabica türü kahve çekirdeklerinin titizlikle kavrulması ve incecik öğütülmesi , pişirme tekniğiyle birleştiğinde Türk kahvesinin benzersiz tadına ulaşmamızı sağlıyor.Su ve incecik kahve kaynatma metoduyla etkileşiyor ve aroma çok daha yoğun hale geliyor

Osmanlının Avrupaya belki de en güzel hediyesi , koyu sohbetlerin eşlikçisi Türk kahvesi sadece  damağımızı şenlendirmekle kalmıyor , kuvvetli bir antioksidan olarak kalp sağlığımıza da katkıda bulunuyor. İçinde ki kafein konsantrasyonu arttırırken , mis gibi kokusu ile adeta bir aroma terapi etkisi yaşatıyor. 

 

Türk kahvesi denince akla gelen ilk isim Kurukahveci Mehmet efendi. 1871 yılından beri kahveyi sizlerle buluşturan marka piyasada belirgin bir hakimiyete sahip. Kurukahveci Mehmet efendi  kahveleri hem çok ince öğütüldükleri hem de iyi ayarlanmış kavrulma derecesi nedeniyle çok rağbet görüyor. Bir çok kahve zinciri de kendi markaları altında ürettikleri türk kahveleri ile bu pastadan pay almaya çalışıyorlar.

Şimdi de unutanlar için kısa bir tarifini verelim. Kişi başı 2 çay kaşığı kahve ,  1 fincan soğuk su ve arzunuza göre eklediğiniz şekeri iyice karıştırdıktan sonra kısık ateşte yavaş yavaş pişirin kaynamadan hemen önce köpüğünü alın ve kabarınca fincanlara paylaştırın. Bol köpük için cezveyi ateşe koyduktan sonra bir daha karıştırmamaya dikkat edin.

Sohbetiniz de kahveniz gibi koyu, muhabbetiniz bol olsun , afiyet olsun.


Share this post← Older Post Newer Post →