İtalya’daki En İyi Türk Restoranları

Posted by RESAT HELVACI on

İtalya’daki En İyi Türk Restoranları

İtalya mutfak kültürü ile dünyanın en önemli ülkelerinin başında geliyor. Makarnanın envaı çeşidinin yapıldığı, pizzanın damaklarda derin izler bıraktığı bu mutfakta, pizza ve makarna dışında birbirinden çeşitli yemek türleri de mevcut durumda. Ancak yine de Türklerin memleket özlemi ve damak tadı arayışları İtalya’da da devam ediyor.

İtalya’da, Türkiye’den alışageldiğiniz geleneksel Türk mutfağı lezzetlerini bulabilmeniz neredeyse imkânsız. Türk restoranların çoğunluğu Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinden gelen vatandaşlarımız tarafından açılmış.  Milano, Roma, Bologna ve Torino gibi büyük şehirlerde, daha çok döner ve türevleri üzerine yemekler yapan yerler mevcut. Buralarda tek tük ev yemekleri çıksa dahi, Türkiye’de bu lezzetleri denemiş iseniz tatmin edici sonuçlar almanız çok zor. Döner konusunda ise genel olarak tek bir imalathaneden çıkan standart Hindi ve Et karışımı hazır dönerler servis ediliyor ve ağırlıklı olarak İtalyan müşterilere ketçap, mayonez ve daha pek çok soslar ile birlikte sunuluyor.

Bu yazımızda İtalya’da biraz da olsa Türkiye özlemini giderebileceğiniz en iyi Türk restoranlarını özetlemeye çalışacağız. Yazımızın sonunda ise size “bonus” olarak restoran olmayan ama yeme içme ihtiyacınızı farklı şekilde karşılamanızı sağlayacak 2 alternatif önerdik. Onları okumayı es geçmeyinJ

Dilerseniz listemize başlayalım.

 

 

Meydan Restaurant (Milano)

Milano’nun önemli caddelerinden Corso Buenos Aires’e çok yakın konumda bulunan Meydan Kebap, müşterilerine dönerin yanı sıra sulu yemekler ve Türk tatlıları sunuyor. Sigara böreği gibi ara sıcakların yanı sıra, genellikle önceden ararsanız, sizin için Lahmacun hazırlayabiliyorlar. Restoran’da açık veya kapalı ayran bulunuyor. Ayrıca Rakı içmeyi seviyorsanız, beyaz peynir, basit mezeler ve Rakı servisi de yapıyorlar.

Çalışma Saatleri: Haftanın 7 Günü, 11.00 - 03.00

Adres: Via Giovanni Battista Pergolesi, 3, 20124 Milano MI

 

Turkuaz Kebap (Milano)

Milano’da yine önemli caddelerden Corso Sempione’ye yakın konumda bulunan Turkuaz Kebap, diğer Türk restoranlardan farklı olarak Burdurlu bir işletmeci tarafından işletiliyor. Haftanın belirli günlerinde hazır döner kullanmayıp kendi dönerini kendisi yapan işletmede, sulu yemek çeşitlerini ve karışık et ızgara çeşitlerini bulabilirsiniz. Ara sıcak çeşitlerinin de fazla olduğu restoranda, mekânın sahibi İsa Bey sizin damak zevkinize göre menüde bulunmayan lezzetleri de size özel sunabiliyor. Yemeğin kapanışını ise baklava, çay ve türk kahvesi gibi lezzetler ile yapabilirsiniz. Bazı hafta sonları Türk Kahvaltısı servisi de yapan restoranda Helal kesim et ile yemekler hazırlanıyor. Restoranda ayrıca kendinize güzel bir Rakı masası da hazırlatabilirsiniz.

Çalışma Saatleri: Haftanın 7 Günü, 11.00 - 02.00

Adres: Via Mac Mahon, 40, 20155 Milano MI

 

Ciro Kebap (Roma)

Roma’nın işlek caddelerinden birinde bulunan Ciro Kebap Restoran’da döner ve kebap çeşitlerinin yanı sıra sulu yemek alternatiflerini de deneyebilirsiniz.  Kuru fasulye, taze fasulye, pide, döner, Adana kebap gibi alışık olduğunuz birçok lezzeti burada bulabilirsiniz. İtalya genelindeki tüm restoranlarda olduğu gibi Kebap’lar mangal kömüründe pişmediği için Türkiye’deki lezzeti arayacaksınız ancak Roma’da Türk yemeği alternatifi için iyi bir adres. İşletmede bazı günler çorba servisi de yapılıyor.

Çalışma Saatleri: Haftanın 7 Günü, 11.00 - 03.00

Adres: Via Dei Castani 251/A, 00171 Roma

 

Turkish Grill (Bologna)

Bologna’da bulunan Turkish Grill, İtalya’da mangal kömüründe kebap yapan belki de tek restoran olabilir. Patlıcanlı kebap, domatesli kebap, Adana kebap gibi çok çeşitli kebap çeşitlerini menüsünde barındırıyor. Ayrıca odun ateşinde pizza fırını bulunan işletme, bu fırında lezzetli lahmacunlar sunuyor.

Çalışma Saatleri: Haftanın 7 Günü, 11.00 - 03.00

Adres: Via Provinciale Bologna, 3, 40066 Pieve di Cento BO

 

 

BONUS ALTERNATİFLERJ

Bonus 1

TürkMarketim

www.TurkMarketim.com

Türk restoran seçeneklerinin oldukça az olduğu İtalya’da  bir diğer seçenek ise kendi yemeklerinizi kendiniz yapmak. Bunun için ihtiyaç duyulan malzemeleri Turkmarketim.com adresinden temin edebilirsiniz. 

İtalya’da Türk ürünlerini on-line olarak alabileceğiniz tek platform olan site,  Amazon’da bulunan Türkiye’ye özgü olan ve Türklere hitap eden ürünleri tek bir noktadan erişime sunuyor.

Sitede Türk Kahvesi, Rakı, Çay, Lokum, Sumak, Nar ekşisi, Helva, Halı, Tavla, Türkçe kitaplar, Kahve ve Çay Makineleri, Çaydanlık, Cezve, Nazar boncukları, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftar ürünleri gibi pek çok çeşitteki ürünü bir arada bulabiliyorsunuz.

Sitedeki ürünleri inceleyerek, ilgili ürün sayfalarından Amazon’a erişebilir ve bu ürünleri internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Adres: www.turkmarketim.com

 

Bonus 2

Fey’s Cooking Home

Milano’da Feyza Akgöze tarafından hayata geçirilen Fey’s Cooking Home, birbirinden lezzetli ve taze  günlük menüler çıkararak müşterilerine kapıya teslim bir şekilde sunuyor. Hergün farklı bir Türk yemeğinin yer aldığı  menülerde, Çorba ve  ana yemeğe, ev yapımı yogurt ve tatlılar eşlik ediyor. Facebook ve Instagram hesabından takip ederek Milano içinde adresinize sipariş verebilirsiniz.

Facebook Adresi: https://www.facebook.com/feyscookinghome/

 

 

 


Share this post← Older Post Newer Post →